Smrtná neděle - vynášení Morany 2024

Doba postní byla dříve plná různých rituálů a zvyků. Jedním z nich je i vynášení Morany na Smrtnou neděli. Naše škola pořádá tuto tradiční akci ve spolupráci s Muzeem Českého lesa v Tachově. Nejinak tomu bylo i letos.

V neděli 17. března žáci volitelných předmětů Společenskovědní a praktické činnosti a Seminář společenskovědních předmětů sehráli v muzeu scénku, která tuto tradici připomíná. Její součástí bylo i samotné vynesení Morany a její hození do Mže. Rozloučili jsme se tak se zimou a přinesli do muzea líto, které symbolizuje jaro. Vše skvěle hudebně doplnil folklorní soubor Tachovský Kolowrátek. Zároveň bylo možné navštívit velikonočně zaměřené výtvarné dílny, které byly doplněny velikonočním jarmarkem. O tom, že byl o akci velký zájem, jistě svědčilo i zcela zaplněné tachovské muzeum.

Foto: Mgr. Petr Šafanda